Ukrayna: Rusya’nın Çernihiv’e saldırısında 13 kişi hayatını kaybetti

Ukraynalı yetkililer, Rusya güçlerinin düzenlediğini iddia ettikleri füze saldırısında en az 13 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ukrayna’nın kuzeyindeki kente yönelik saldırıda binalar ile belediye altyapısının da zarar gördüğü ifade edildi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Belediye Başkan Vekili Oleksandr Lomako, kentin kalabalık bir bölgesinde bugün yerel saatle 09.00 sonrasında üç patlama yaşandığını, bölgede bulunan çok katlı bir binanın da isabet aldığını söyledi. Ukrainian TV kanalına konuşan Lomako, “Maalesef Rusya, Çernihiv’de de bir kez daha doğrulandığı üzere, sivillere ve sivil altyapıya yönelik terör eylemlerinde bulunmayı sürdürüyor” iddiasında bulundu.

ZELENSKİY’DEN DESTEK ÇAĞRISI

Lomako, Çernihiv’de pek çok binanın, sosyal altyapının ve çok sayıda özel aracın zarar gördüğünü söyledi. Bölge Valisi Vyacheslav Chaus da konuya ilişkin açıklamasında, en az dokuz kişinin yaşamını yitirdiğini, 20’yi aşkın kişinin yaralandığını bildirmişti. Çernihiv bölge hastanesinden yapılan açıklamada da yaralılardan 18’inin hastanede tedavi altında olduğu ifade edilmişti. Diğer yaralıların başka hastanelere kaldırıldığı bilgisi verilerek halka kan bağışı çağrısında bulunulmuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Çernihiv’e yönelik saldırının ardından Telegram kanalından yaptığı açıklamada, ‘Batılı ortaklara yeterli kararlılık ve destek’ çağrısı yaptı. Zelenskiy, “Eğer Ukrayna yeterli hava savunma ekipmanı almış olsa ve eğer dünyanın Rus terörüne karşı koyma kararlılığı yeterli olmuş olsa bu yaşanmazdı” diye konuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x