Trabzonspor Başkanı Ertuğrul Doğan’dan çok sert derbi sözleri! ‘Delikanlılığa sığmaz’

Süper Lig’in 30. haftasında oynanan olaylı Trabzonspor – Fenerbahçe mücadelesi gündeme oturmuştu. Trabzonspor Başkanı Ertuğrul Doğan konuyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında yapılan açıklamalar şu şekilde:

İlk olarak Trabzonspor Divan Başkanı Mahmut Ören açıklamalarda bulundu: 

“Şehrimizin bütün dinamikleriyle birlikte bir açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur. Bu sezon şampiyonluk yarışında bulunan iki kulübün başkan ve yöneticileri ortamı fazlasıyla germiştir. Trabzonspor – Fenerbahçe arasında tamamen sahada kalmasını arzu ettiğimiz ancak iki tarafta da maalesef var olan küçük bir holigan kesimin rekabete verdiği zarar ortadadır.”

“Yakın geçmişteki büyük bir travmatik olay yaşayan Halil Umut Meler’in yanlı ve basiretsiz tutumu yaşanan olayların tuzu biberi olmuştur.”

“Divan olarak sahaya yabancı madde atılmasını, sahaya girilmesini asla kabul etmemiz mümkün değildir. Ancak müsabaka boyunca rakip futbolcuların tahrik ve provokasyonlarını da objektif olarak değerlendirmek gerekir. Rakip futbolcuların tribünlere yönelik tahrikleri, olayların yaşanmasında belirleyici olmuştur.”

“Müsabaka sonrası gerek yazılı ve görsel medyada gerek sosyal medyada Trabzon şehri ve Trabzonspor camiasına yönelik acımasız, mesnetsiz, hakkaniyetten yoksun, iftira maiyetindeki karalama kampanyasının kabul edilmesi mümkün değildir. Trabzon ve Trabzonspor düşmanlığını görev bilen bu kişilerin suç unsurları içeren paylaşımlarıyla ilgili hukuk birimimiz gerekli işlemleri yapmaktadır.”

Trabzonspor Başkanı Ertuğrul Doğan’ın açıklamaları ise şu şekilde: 

“Konuşulacak çok şey var. İşin sonunda söyleyeceğimi başında söyleyeyim. Türkiye’de hiç bir kurum ve basın organı bu güzide şehrin taraftarı hakkında konuştuklarının hesabını ödeyeceklerdir. Bunun hesabı tek tek sorulacak.”

“İlk maçımızda başlayan güzel sürecin devam edeceğini söylemiştik. Bizi çok iyi ağırlamışlardı. Biz de Fenerbahçe’yi çok iyi ağırlayacağımızı söylemiştik. O maçta da ciddi hakem hataları vardı. Maçı bizden alıp diğer takıma vermeye çalıştı. O gün o hakemin hakemliğini bitireceğimizi söylemiştik ve bitirdik. Trabzonspor için bunu yapan herkesin sonu aynı olacaktır.”

“İçerde birbirimizi yiyebiliriz ancak Trabzonspor’un haklarını sonuna kadar savunacağımızı herkes bilir. “

“Açık açık söylüyorum. İki takım üzerine kurulan bir lig, iki takım üzerine oynanan bir oyun, net olarak söylüyorum, iki takımın mücadelesinin Anadolu takımlarına yansıtılması. Anadolu takımlarından hunharca hesap sorulur gibi tüm sezon boyunca haklarının gasp edilmesi… Trabzonspor, Anadolu’nun ağabeyidir, en büyük savunucusudur. Bu şehrin taraftarları ve gençleri, futboldan ciddi anlamaktadır. Sahada neyin ne olduğunu görmüştür. Bu uzun zamandır bizleri, şehrimizi, Anadolu takımlarının başkanlarını, yöneticilerini sezon başından beri germektedir. Trabzonspor maçlarında devreye girmeyen VAR’dakiler, Galatasaray ve Fenerbahçe maçları olunca 3-5 pozisyon geriye giderek, bir şekilde bir bahane üreterek 90’larda, 90 artılarda yapılanları bu insanlar görmüyor mu!”

‘FENERBAHÇE YÖNETİMİYLE SIKINTIMIZ YOK’

“Niye Trabzon’a geldiğiniz zaman tepki görüyorsunuz? Bunları hiç düşünüyor musunuz? Varsa, yoksa kendi hakkınızı ön plana alıyorsunuz. Bizim Fenerbahçe yönetim kuruluyla hiçbir sıkıntımız yoktur.”

‘BUNLAR FUTBOLUN GÜZELLİĞİ’

“Ali Koç Bey çok güzel açıklamalar yaptı. Çok teşekkür ederim. Doğrudur. Ali Bey ile maçtan önce konuştuk. Bizim Fenerbahçe Yönetim Kurulu ile aramızda hiçbir sıkıntımız yoktur! Üzerine basarak söylüyorum. Ali Bey maçtan önce beni aradı, durum hakkında bilgi aldı, konuştuk, yöneticilerle görüştük. Kadıköy’de bizi misafir ettikleri gibi, Trabzon misafirperverliğini göstermek için kendileriyle görüştük. Ali Bey örnek verdi, ‘oğlumu Ertuğrul’a emanet ettim’ dedi, doğru dedi. Trabzon’a oğlunu gönderdiği zaman benim kendi çalışanlarımca ilgilenildi, gezdirildi. Gayet de güzel yaptı beni aramakla. Bunun böyle olması lazım. Üzerine basarak söylüyorum. Benim de oğlum Galatasaray maçına gideceği zaman Dursun Başkan’ı, Beşiktaş maçına gidecekse Hasan Başkan’ı arayabilirim. Bunlar futbolun güzelliği.”

“Biz geldiğimizden beri adalet diyoruz ama kendi içimize de bakacağız. Taraftarımız davasında ne kadar haklı olursa olsun ki haklıdır, sahaya müdahale edilmemelidir. Camiamız da bunu istemiyor. Yönetim, bu camianın hakkını rahatlıkla savunabilir. Sahaya inmekle bir şey olmuyor. Olacaksa biz yaparız, hem de kralını yaparız ama bir şey olmuyor.”

 ‘DELİKANLILIĞA SIĞMAZ’

“Bugüne kadar Türkiye’de binlerce kez su atıldı, statlar yakıldı, polis arabaları ters çevrildi… Ancak Türkiye’de ilk defa bir şey oldu; sahaya giren bir taraftar güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirilmişken şerefsizce bir saldırıya uğradı… Yerde yatan adamın kafasına vurmak delikanlılığa sığmaz…”

‘TRİBÜNLERE EL KOL HAREKETİ YAPILIRSA’

“Tribünlere bakmak, elleri cebinde havalimanında o bakışları atmak… Bunun ne anlama geldiğini Fenerbahçeliler de biliyordur, zaten herkesi kast etmiyorum. Tribünlere el kol hareketi yapılırsa, olta çekme hareketi yapılırsa… Sonra da ‘Sevinmek bizim hakkımız değil mi?’ diyorlar. Tabii ki sevinmek herkesin hakkı. Trabzonspor ilk defa evinde maç kaybetmiyor.”

“ZARAR GÖRÜYORUZ”

“Seyircimiz ne kadar davasında haklı olursa olsun ki haklıdır hiçbir şekilde sahanın içerisinde müdahil olmaması gerekir. Sahada bunların yapılması Trabzonspor yönetim kurulu tarafından da kabul edilmemektedir. Trabzonspor camiası da etmemektedir. Trabzonspor haklarını savunur. Biz böyle yaparak haklıyken haksız oluruz. Sahaya inerek bir şey yapılıyorsa kralını yaparız ama bu işler öyle ilerlemiyor. Zarar görüyoruz.”

‘TARAFTARIMIZIN TUTUKLANDIĞINI ÖĞRENDİK’

“Taraftarlarımızın ikisinin tutuklandığını öğrendik. Merak ediyorum. Türkiye’nin neresinde hangi şehrinde bugüne kadar sahaya giren biri herhangi bir darp olayına karışmadığı halde tutuklanmıştır. Adalet diyorsunuz ya herkese sesleniyorum. Bunun neresinde adalet var? Trabzonspor camiası yapılan her şeyin farkında. Kendi hatalarımızın da farkında. Biz içimizdeki hataların düzeltilmesi için her şeyi yapacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x