Peri Masalı Bitti! 5 Bin 126 Çift 1 Yıl Dolmadan Boşandı

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, 2023 yılında Türkiye’de boşanan çiftlerin sayısı bir önceki yıla kıyasla yaklaşık 10 bin azalarak 171 bin 881’e geriledi. Bin nüfus başına düşen kaba boşanma hızı ise binde 2,01 olarak kaydedildi.

Geçimsizlik, 165 bin 51 boşanmanın başlıca nedeni olarak öne çıkarken, zina, terk, cürüm ve haysiyetsizlik, cana kast ve pek fena muamele gibi nedenler de sıralamada yer aldı.

‘Çoğunluk Geçimsizlikten Boşanıyor’

Kısa süreli evliliklerin sayısı 5 bin 126 olarak kaydedilirken, bu evliliklerin büyük çoğunluğunun geçimsizlik nedeniyle sona erdiği belirtildi. Diğer nedenler arasında zina, terk, cürüm ve haysiyetsizlik gibi durumlar da yer aldı. Öte yandan, 20 yılı aşkın süredir evli olan çiftlerin sayısı 31 bin 980 olarak belirlendi ve bu çiftlerin çoğunluğunun da geçimsizlik nedeniyle boşandığı görüldü.

‘En Yüksek Boşanma İstanbul’dan’

İstanbul, 2023’te en yüksek boşanma sayısına sahip şehir olarak öne çıktı, bunu Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izledi. Kesinleşen boşanma davaları sonucunda 171 bin 213 çocuğun velayeti belirlendi ve bu çocukların yüzde 74,9’u annelere, yüzde 25,1’i ise babalara verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x