Disney’den Marvel itirafı! Süper kahraman filmlerinin kalitesi yetersiz!

Bu açıklama, süper kahraman türüne olan büyük ilginin devam ettiğini ancak sektörün daha kaliteli yapımlar sunması gerektiğini vurguluyor. Disney CEO’sunun bu cesur savunması, sinema endüstrisindeki mevcut tartışmalara yeni bir boyut kazandırıyor ve yaratıcıların hikaye anlatımında daha yüksek standartlara ulaşmasının önemini ortaya koyuyor.

Walt Disney CEO’su Bob Iger, şirketin yeni Marvel filmlerinin gişede beklenen başarıyı gösterememesinin “Süper Kahraman Yorgunluğu”ndan kaynaklandığı fikrine karşı çıkıyor. Iger, sorunun aslında insanların sinemaya gitmek için para harcamalarını sağlayacak kadar iyi filmler üretememeleri olduğunu kabul ediyor. Morgan Stanley’de bu hafta yapılan bir konuşmada, “Birçok kişi bunu izleyici yorgunluğuna bağlıyor; fakat mesele izleyici yorgunluğunda değil. İnsanlar harika filmler istiyor. Eğer harika bir şey inşa ederseniz, gelirler. Bunun sayısız örneği var,” dedi Iger ve “Oppenheimer” filminden övgüyle bahsetti.

Iger, Disney’in “odaklanma” yeteneğinin ve daha az ama daha kaliteli film ve TV şovları yapmanın fark yaratacağına inanıyor. “Marvel’ın üretimini azalttık, hem film sayısını hem de TV şovlarını ve bu gerçekten kritik bir nokta, ama ekiple ilgili iyi hissediyorum,” diye ekledi.

Disney’den Marvel itirafı! Süper kahraman filmlerinin kalitesi yetersiz!

2024 yılında Disney’den sadece bir Marvel filmi geliyor: Deadpool & Wolverine. Bu, önceki yıllarda Disney’in her yıl birden fazla MCU filmi yayınlamasına kıyasla belirgin bir değişiklik. Kaliteyi artırmak için Iger, film yapım sürecinin “her parçasına” bakıldığını, bunun arasında oyuncu kadrosu, yönetmen ve senaryo da var. “Kişisel olarak, ekip ile birlikte filmleri üç ila beş kere izliyorum ve yaratıcı toplulukla mükemmel bir kültür ve saygı oluşturuyoruz,” dedi.

Kaliteye gelince, Iger, Disney’in “yeterince güçlü bulmadığımız bazı ‘projeleri’ sessizce iptal ettiğini” belirtti ancak bunları açıkça isimlendirmedi. “Artık inanmadığınız şeyleri sonlandırmak zorundasınız ve bu işte kolay bir şey değil, çünkü ya başlamışsınızdır, bazı batık maliyetleriniz vardır ya da çalışanlarınızla veya yaratıcı toplulukla bir ilişkiniz vardır,” dedi Iger. “Kolay olmasa da, bu zor kararları almak zorundasınız.”

2023’te gişede büyük bir başarı elde etmeyen Marvel filmleri arasında Ant-Man ve Wasp: Quantumania (476 milyon dolar) ve The Marvels (206 milyon dolar) bulunuyor. Bu filmler yüz milyonlarca dolar kazandı, ancak birçok diğer MCU filmine ulaşan başarılara ulaşamadı. 2023’ün en büyük Marvel filmi, 845 milyon dolar kazanan Guardians of the Galaxy Vol. 3 oldu.

Disney, Star Wars teatral yayınlarının temposunu da yavaşlatıyor; bir sonraki film, The Mandalorian & Grogu, 2026’ya kadar gelmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x