”Çocuklar Newroz’da Keyfi Olarak Gözaltına Alındı”

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, 21 Mart’ta gerçekleştirilen Newroz kutlamalarında çocukların maruz kaldığı keyfi uygulamalarla ilgili şu açıklamayı yaptı;

“Diyarbakır’da, 21 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen Newroz kutlamaları sırasında barışçıl toplanma ve gösteri hakkını kullanan çocukların maruz kaldığı keyfi ve hukuka aykırı uygulamaları reddediyoruz.

Geleneksel kıyafet ve sembollerle kutlamalara katılan çocuklar, bu kıyafetler ve semboller gerekçe gösterilerek keyfi olarak gözaltına alınmıştır.

Etkinlik alanında bulunan 38 çocuk, terör örgütü propagandası suçlamasıyla gözaltına alınmış ve Çocuk Şube Müdürlüğüne götürülmüştür. Bu süreci yakından takip ediyoruz.

Gözaltına alınan çocuklar, kimlik tespit işlemlerinin ardından mesai saatlerinde ailelerine teslim edilmiş olup, ifade işlemleri ilerleyen günlerde gerçekleştirilecektir.

Çocukların Newroz kutlamalarına katılımı nedeniyle yapılan gözaltı ve diğer işlemlerin hukuka aykırı olduğunu belirtiyor ve bu süreci titizlikle takip edeceğimizi kamuoyuna bildiriyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x